kotvicovité
Trapaceae Dumortier
Jednoleté vodní byliny, zčásti ponořené, zčásti na hladině plovoucí. lodyha tenká, ohebná, větvená. Kořeny dvojího druhu: nezelené, provazcovité upevňovací kořeny a zelené, hřebenitě větvené asimilační kořeny, vstřícně až přeslenitě na lodyze uspořádané. Dolní lodyžní listy ponořené, střídavé, čárkovité, celokrajné, s palisty, záhy opadávající; listy na vrcholu lodyhy v plovoucí růžici s čepelí celistvou, kosočtverečnou až okrouhlou, řapíky často měchýřkovitě nadmuté.
Květy jednotlivé, oboupohlavné, 4četné, bisymetrické; kališní lístky 4, po odkvětu zvětšené, dřevnatějící a tvořící součást plodu jako rohy; korunní lístky 4, volné, bílé; tyčinky 4, pylová zrna triporátní, se 3 meridionálními, na pólech spojenými lištami; semeník polospodní, dvoupouzdrý, v každém pouzdře po 1 anatropickém vajíčku.
Plod jednosemenný oříšek, podobný peckovici (s tenkým, ve vodě rozpadavým vnějším a silným dřevnatým vnitřním oplodím) se 2-4 ostrými výrustky. Semena světle hnědá, bez endospermu. Klíční rostlina přímá, s kořínkem vzhůru směřujícím, s jednou masivní dělohou zůstávající v oplodí a druhou šupinovitou na hypokotylu.
Rozšíření v mírném a tropickém pásu Eurasie a v tropické Africe.
U zástupců čeledi Trapaceae se vyskytují drůzy šťavelanu vápenatého, tříloviny, významné je hromadění manganu v buňkách listů. ˇkrob v semenech má zvýšený obsah amylosy. Nebyly zjištěny kyanogenní sloučeniny, saponiny a cyklitoly.
|