šťavelovité
Oxalidaceae R. Brown
Byliny jednoleté až vytrvalé (s oddenkem, hlízou nebo cibulí), s vyvinutou olistěnou lodyhou nebo rostliny bezlodyžné, někdy (mimo Evropu) polokeře, keře nebo malé stromky či liány. Stonky bylinné, někdy dužnaté (sukulenty) nebo zdřevnatělé. Listy střídavé, téměř vstřícné nebo svazečkovitě sblížené, někdy všechny jen v přízemní růžici, zpeřené nebo dlanitě složené, často s 3 lístky, zřídka s lístkem jediným, někdy vyvinuté jako fylodia, řapíkaté; lístky často obsrdčité, zpravidla celokrajné, mnohdy vykazující termonastické pohyby; řapík na bázi kloubovitě odčleněný; palisty vyvinuté, k řapíku přirostlé nebo chybějí.
Květenství úžlabní nebo vrcholové, vrcholičnaté, někdy hroznovitě ci okolíkovitě stažené, vzácně redukované na jednotlivé květy; listeny drobné; květní stopky článkované, s 2 listenci. Květy oboupohlavné, pravidelné, často dimorfní nebo trimorfní (heterostylie), někdy vyvinuty i drobné, víceméně bezkorunné květy kleistogamní; kališních lístků 5, volné nebo na bázi navzájem spojené, v poupěti střechovitě se kryjící, za plodu vytrvávající; korunní lístky volné nebo až do 1/2 srostlé, obdiplostemonické, k bázi nehetnatě zúžené, opadavé; mezi korunními lístky a tyčinkami často vyvinuta nektária, střídající se s korunními lístky; tyčinek zpravidla 10 (vzácně 5 či 15), ve 2 kruzích, volné nebo častěji po 5 na bázi srostlé do 2 nestejně vysokých prstenců, vnější tyčinky obvykle delší a stojící proti korunním lístkům, všechny s dobře vyvinutými prašníky nebo 2-5 bez prašníků, vyvinutých jako staminodia; nitky tenké; prašníky vejcovité, k nitce uprostřed hřbetu připojené, pohyblivé, dvoupouzdré, podélně pukající, pylová zrna trikolpátní, jemně infraretikulátní; pestík 1, ze (3-)5 plodolistů; semeník svrchní, (3-)5pouzdrý, s nákoutní placentací, každé pouzdro s (1-)2-15 visícími vajíčky; čnělky v počtu 5 (vzácně čnělka 1), volné, vzpřímené, vytrvávající; blizna vrcholová, dvoulaločná nebo hlavatá.
Plod kulovitá, elipsoidní, vejcovitá, až válcovitá tobolka (zřídka bobule), obvykle s 5 pouzdry, výrazně 5hranná, s vytrvalými čnělkami, lokulicidně pukající podélnými 5 (druhotně 10) štěrbinami; chlopně tobolky zůstávají přirostlé k středovému sloupku svou horní i dolní částí. Semena drobná víceméně zploštělá, na bázi číškovitě obalena nepravým arilem (ariloid - přeměněný vnější integument vyvinutý jako elastická okrajová vrstva semene); endosperm masitý, zřídka chybí; zárodek rovný; dělohy vejčité nebo eliptické.
Rozšíření po celém světě, hlavně v teplejších oblastech (tropy, subtropy), s větším zastoupením na jižní polokouli (Jižní Amerika, jižní Afrika).
|