kakostovité
Geraniaceae A. L. De Jussieu
Jedno- až dvouleté nebo víceleté až vytrvalé byliny, často se žláznatými chlupy. Listy většinou vstřícné, řidčeji druhotně střídavé, s čepelí dlanitě nebo peřeně členěnou, vzácně celistvé, řapíkaté až přisedlé, s palisty.
Květy ve vrcholičnatých květenstvích asymetricky se vyvíjejících, někdy redukovaných na dva, vzácně jeden květ, oboupohlavné, většinou pravidelné, řidčeji s tendencí k souměrnosti, různoobalné, většinou 5četné, květní stopky často před rozkvětem nebo po odkvětu nazpět se zakřivující. Kališních lístků 5, většinou volné, i za plodu vytrvávající; korunních lístků 5, volné, většinou v odstínech červené a modré, vzácně bílé; tyčinek většinou 10, ve dvou kruzích po 5, vnější kruh epipetalní, vnitřní kruh episepalní, při bázi v kruhu spojené, někdy tyčinky vnějšího kruhu všechny nebo jen některé bez prašníků, při bázi vnitřního kruhu z vnější strany drobná bradavčitá nektária, prašníky introrzní; pylová zrna trikolpátní (s krátkými kolpy) až triporátní, na povrchu retikulátní; semeník svrchní, z 5(-2) plodolistů, 5pouzdrý, u 5plodolistového semeníku s 5 bliznami na prodlužujícím se zobanu z 5 srostlých čnělek, nedokonale synkarpní gyneceum s nákoutní placentací, dvě vajíčka v každém pouzdře semeníku nad sebou.
Plod zobanitý, rozpadající se ve zralosti radiálně v 5 plůdků (schizokarpium), s dole rozšířeným, většinou jednosemenným pouzdrem spirálovitě nebo šroubovitě se nahoru vymršťujícím a buď uvolňujícím semeno nebo odpadajícím od středového sloupku (přeměněné květní lůžko) jako celek i s horní zúženou částí (paosinou), značně hygroskopickou. Semena vejcovitá až elipsoidní, endosperm malý nebo žádný.
Těžiště rozšíření v temperátních pásech obou polokoulí, zvláště v horských oblastech.
|