toješťovité
Apocynaceae A. L. De Jussieu
Dogbane family
Vytrvalé byliny, polokeře a keříky, v tropech však převážně dřevinné liány, keře nebo stromy. Větvení většinou sympodiální, cevní svazky bikolaterální, mléčnice nečlánkované.
Listy obvykle vstřícné nebo v přeslenech, téměř vždy bez palistů, jednoduché, celokrajné, často kožovité nebo sukulentní, stálezelené, v úžlabí listů často trichomové útvary vylučující pryskyřici.
Květy ve vrcholičnatých květenstvích, buď nahloučené na vrcholu, nebo v úžlabí oddálených listenů, (4-)5četné, oboupohlavné, pravidelné, synsepální a sympetální. Kalich s kratičkou kališní trubkou a dlouhými kališnímy cípy; koruna s cípy v mládí buď vpravo-, nebo levotočivě svinutými; tyčinky episepalní, přirostlé ke korunní trubce, s rozmanitě prodlouženým konektivem, pylová zrna volná, neslepená v brylky, triporátní;gyneceum apokarpní (asi u 70% rodů), zřídka synkarpní, ze 2(3-5) plodolistů, semeník svrchní nebo polospodní, blizna rozmanitě vyvinutá, vajíčka poloobrácená nebo obrácená, vzácně přímá; na bázi semeníku různě vyvinutá nektária.
Plod měchýřek, tobolka, bobule nebo peckovice. Semena s nepatrným endospermem nebo bez endospermu.
Převážně v tropech a subtropech. Jen několik druhů zasahuje do temperátního pásu (na severní polokouli nejdále k 57° s.š., na jižní polokouli k 45° j.š. ).
Produkují alkaloidy a kardiotonické glykosidy. Většina rostlin je jedovatá a řada z nich jsou velmi významné léčívé rostliny v celosvětovém měřítku. Tvoří součást smrtelně jedovatých šípových jedů. Další důležitou obsahovou látkou tropických druhů jsou kaučuky.
|