hadilkovité
Ophioglossaceae Agardh
Adder's-tongue family
Vytrvalé byliny. Oddenek krátký, kořeny masité, nevětvené, bez kořenového vlášení.
Listy 1-2(-4), v mládí spirálně nestočené, nepřezimující, rozdělené na zelenou sterilní část a nezelenou nebo zelenou fertilní část.
Výtrusnice eusporangiátní, přisedlé, bez ostěr, ca 1-2 mm vel., otvírající se příčnou štěrbinou, prstenec není vyvinut. Výtrusy stejnotvaré, triletní. Prokel podzemní, hlízovitý, většinou nezelený, saprofytický.
Většinou v tropech, méně v mírném pásu.
Zárodek roste pod zemí saprofyticky (endotrofní mykorhiza) po několik let, než začne vytvářet kořeny a listy.Ročně se vyvine jen 1 list (vzácně 2, výjimečně až 4), který ve své pochvě uzavírá základ listu příštího roku. V některých letech se nadzemní části nevytvářejí. Celá rostlina je z hlediska morfologického jediným listem, fertilní část napodobuje lodyhu s výtrusnicemi a sterilní část lodyžní list (někdy považovaná za přeměněnou pravou aflebii).
Individuální vývoj gametofytu je složitý a zdlouhavý. Fáze gametofytního prothalia trvá několik, někdy i 10 let, než vzniknou gametangia. Prothalium je kulovité, nebo válcovité nobo dokonce vidličnatě větvené někdy až 6 cm velké s mykorrhizou. Gametangia jsou ponořeny do pletiva, embryo pak může několik let žít v gametofytu, který pak v počátečních fázích vyživuje sporoífytní mladou rostlinku.
Zástupci čeldě mají vysoké počty chromozomů. Ophioglossum reticulatum má dosud největší zjištěný počet chromozomů na světě 2n = ca 1260.
|