merlíkovité
Chenopodiaceae Ventenat
Goosefoot family
Jednoleté až vytrvalé byliny nebo polokeře, lysé nebo s nevětvenými, hvězdovitými či měchýřkovitými chlupy (pomoučené).
Listy střídavé nebo vstřícné, jednoduché bez palistů.
Květy oboupohlavné, většinou jednodomé, zřídka dvoudomé, jednotlivé nebo ve vrcholičnatých květenstvích, často stažených do klubíček, která jsou umístěna v úžlabí listenů nebo skládají složená květenství, nejčastěji laty nebo klasy. Okvětí jednoduché, zpravidla bylinné (vzácně suchomázdřité, blanité nebo korolinické), nejčastěji 5četné, ale též 3- až jednočetné nebo chybí, rozčleněné v cípy nebo zdánlivě volnolupenné (alespoň na bázi srostlé); tyčinek zpravidla 5 (vzácně 3-1), epitepalních, pylová zrna periporátní; gyneceum srostlé nejčastěji ze 2 plodolistů, semeník svrchní, vzácně polospodní, jednopouzdrý s 1 příčným dvouobalným vajíčkem. Plod nažka zpravidla obklopená vytrvávajícím a různě přeměněným okvětím, pořípadě též listénci nebo listeny. Nažka i semeno buď vertikální (příčně stlačené), nebo horizontální (shora stlačené) nebo přechodného typu; jednotlivé typy se mohou u druhů vyskytovat samostatně nebo smíšeně; zárodek obloukovitě až kruhovitě zakřivený nebo spirálně svinutý, perisperm moučnatý.
Rozšíření téměř po celém světě, převážně v kontinentálních suchých oblastech nebo na mořských pobřežích, často na půdách se svýšeným obsahem solí; silné tendence k druhotnému šíření.
V čeledi Chenopodiaceae se vyskytují kromě rostlin s běžným typem fotosyntézy (tzv. C3 rostliny) také rostliny s odlišným typem fotosyntézy (tzv C4 rostliny).
|