třezalkovité
Hypericaceae A. L. De Jussieu
Byliny a kořenovým systémem alorhizie, hlavní kořeny i báze stonků zdřevnatělé. V pletivech schizogenní siličné a pryskyřičné nádržky a kanálky různého tvaru, četné alkaloidy a glykosidy. Listy jednoduché, vstřícné, výjimečně v přeslenech, křížmostojné, celokrajné, přisedlé nebo krátce řapíkaté, bez palistů.
Květy ve vrcholičnatých květenstvích i jednotlivé, oboupohlavné, pravidelné, různoobalné; kalich i koruna (4-)5četné, kališní lístky zpravidla volné; tyčinek mnoho, 5-3bratrých, jejich svazky původně epipetalní; prašníky introrzní, pylová zrna široce elipsoidní až víceméně kulovitá, trikolporátní; gyneceum srostlé ze 2-5 plodolistů, semeník svrchní, zpravidla 3pouzdrý, vzácně až 1pouzdrý; čnělky volné nebo částečně srostlé; placentace většinou středoúhlá, zřídka nástěnná, vajíčka četná, obrácená, dvouobalná, tenuinucelátní.
Plod většinou tobolka, zřídka bobule nebo peckovice. Semena bez endospermu, zárodek s nápadným hypokotylem delším než dělohy, klíčení nadzemní.
Rozšíření převážně v tropech a subtropech, jen malo zasahující do mírného a boreálního pásma. Někdy je čeleď považována pouze za podčeleď čeledi Clusiaceae (50 rodů, 900 druhů).
|