Hosty
Charakteristika
Hosty, neboli bohyšky či funkie, jsou trvalky pocházející z Japonska, Číny a Koreje. Rod zahrnuje přes 80 botanických druhů a více než 1000 kříženců a kultivarů. Pěstují se především pro vysoce dekorativní listy. Vytvářejí velké trsy a jsou mimořádně vhodné k plošnému pokrytí půdy. Nádherně působí i jako solitéry, rostliny na obruby nebo nádobové rostliny. V zahradě jsou však nejkrásnější v kombinaci s ostatními trvalkami a keři. Vhodnými partnery jsou zejména kapradiny, vyšší traviny, kosatce, Astilbe, srdcovky a Rodgersie.
Jejich snad jediným handicapem je u některých kultivarů pozdní doba rašení. Při společné výsadbě s jarními cibulovinami je to ale výhoda. Vhodné jsou časně kvetoucí drobné cibuloviny – sněženky, talovíny, ladoňky a ladoničky. S využitím raných narcisů stihneme i dvě vlny květů a usychající listy cibulovin hosty překryjí.
V našich podmínkách jsou plně mrazuvzdorné, ale pozdní jarní mrazíky mohou popálit listy raně rašících kultivarů. Během léta kvetou nachově fialovými, bílými nebo růžovými vonnými květy, které se mohou požít i k řezu – řezané květy vydrží velmi dlouho. Hosty dorostou konečné velikosti pátým až šestým rokem. Různě staré rostliny se mohou lišit i vybarveností a substancí listů. Velkolisté formy se vyznačují nápadným zlatožlutým podzimním zbarvením.
Půdní podmínky
Hostám vyhovuje bohatá, vlhká a neutrální půda.
Světelné poměry
Většina druhů preferuje stín a světlý stín. V dostatečně vlhké půdě snesou i slunce. Pestrolisté a žlutolisté bohyšky se na slunci lépe vybarvují. U některých odrůd však může přímé slunce popálit listy.
Pěstování
Sazí se asi 10 cm hluboko. Menší rostliny nakoupené od zasilatelských firem sázíme do menší hloubky. Počítejte s tím, že prvním rokem budou rostliny poměrně malé, pro je lepší je nejdříve nasázet na zvláštní záhon a častěji kultivovat (hlavně dražší kultivary). V dalších letech jsou hosty dostatečně konkurenceschopné a můžete je vysadit na konečnou vzdálenost do okrasného záhonu.
Choroby a škůdci
Jediným vážným problémem jsou plži. Většina nových kultivarů již plže tolik nepřitahuje ale kontrola a následná ochrana prozi plžům a slimákům je nutná.