Petúnie
Charakteristika
Petúnie se pěstují jako zahradní rostliny již od počátku 19. století. Je známo asi 25 druhů pocházejících z Jižní Ameriky. Patří do čeledi lilkovitých (Solanaceae). Většina nabízených kultivarů pochází z křížení mezi druhy Petunia axillaris a P. violacea . Původní druhy jsou jednoleté nebo vytrvalé rostliny (většinou krátkověké). Petúnie byly dříve považovány spíše za záhonové květiny, v nádobách však vyniknou více, neboť jejich květy jsou méně často poškozeny přímým kontaktem s vodou. Všechny druhy jsou krátkověké, proto je lépe kultivary těchto druhů každoročně vysévat, nebo koupit řízkované sazenice. Řízkované sazenice moderních odrůd jsou odolnější vůči větru a dešti, jejich nevýhodou je zvýšená náchylnost k virovým chorobám.
Historie pěstování
Šlechtění petúnií má nejdelší tradici v Anglii, Francii (firma Vilmorin), Belgii (van Houtte), Německu (Benary, Heinemann, Dippe). Odrůdy zahraničních firem se většinou nabízejí jako řízkované, jsou autorsky chráněny a nesmí se dále množit. Na trhu jsou k dispozici i semena odrůd českých šlechtitelů.
Pěstování
Při pěstování ze semen je potřeba je vysévat již od konce ledna, aby začátkem května začaly kvést. Semena vysévejte mělce a řídce do směsi písku a rašeliny. Výsev udržujte při dostatečné vlhkostí a teplotě 18 - 20 °C, po vzejití teplotu snižte na 15 °C. Semena klíčí 10 – 14 dní.
Po posledních mrazech můžete rostliny vysadit ven. Mladé rostliny chraňte před větrem a umístněte je na slunné nebo polostinné stanoviště. Na polostinném stanovišti je barva květu o něco tmavší než na slunném. Pokud nejsou petúnie chráněny před deštěm (nebo neopatrnou zálivkou či rosením), může dojít k poškození květů. Surfinie jsou proti působení deště a větru odolnější, naproti tomu vyžadují pravidelnější zálivku a hnojení. Rostliny však nepřelévejte, neboť hrozí hniloba kořenů. Petúnie z výsevu není třeba často hnojit, bez přihnojení kvetou lépe.
U velkokvětých odrůd můžete odstraňovat odkvetlé květy včetně semeníků. Rostliny pak bohatěji a déle kvetou. Pokud rostliny v průběhu letní sezóny přestávají kvést, nebo vypadají nevzhledně, zkraťte jejich výhony o dvě třetiny délky. Petúnie pak obrostou a znovu bohatě pokvetou.